Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akvabely s novými skladbami o účast v Riu

2. 3. 2016

Akvabely s novými skladbami o účast v Riu

 

Ve středu 24. února odletěly do dějiště olympijských her v Rio de Janiero brněnské akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková, které budou o příštím víkendu bojovat o olympijskou účast. Pro zkušenější Bernardovou by šlo o pátý olympijský start, Dufková usiluje o třetí svoji účast na slavnosti sportovců.

Kvalifikace se zúčastní kolem sedmdesáti párů. Jde o jedinou možnost postupu. Výsledek z mistrovství světa v Kazani opravňuje naše závodnice k optimismu. Účast na letní olympiádě si vybojuje celkem 24 párů, což však neznamená, že postoupí prvních 24 dvojic z kvalifikace. Vzhledem ke klíči, upřednostňující celosvětové rozvrstvení, mají právo startu nejlepší celky pěti kontinentů. K nim se musí připočítat pořádající Brazílie a navíc právo startu ve dvojicích mají země, které si vybojují účast v týmové soutěži. Takže Bernardová s Dufkovou vědí, že dvacáté místo určitě stačit nebude. Předpokládají však, že by právo startu získaly s umístěním do šestnácté pozice, což zatím bylo vždy v silách našeho páru.

Brněnské akvabely se začaly na olympiádu připravovat hned po mistrovství světa. Zcela změnily obě sestavy. Nové vytvořil jejich hlavní trenér Stephan Miermont, který je vede prostřednictvím skypu z USA nebo Francie, kde trenér střídavě žije. Domácí trenérkou je Libuše Zídková, rovněž cestující za oceán, kam míří i mladičká závodnice a první náhradnice Eliška Skácelová. Zpět k sestavám. Technickou skladbu doprovází hudba z filmu Kmotr. Je dynamická a velice svižná. Brněnské závodnice předpokládají, že ostré tempo se vyplatí u rozhodčích. Pro technickou část zvolí obě blondýnky oranžové plavky, které na boku znázorňují ostře pálící slunce. Volná sestava s hudbou Ludwiga van Beethovena je lyrická, ale nesmírně technicky náročná. Začíná totiž prvkem, při němž budou první minutu obě reprezentantky pod vodou. Zatím se při předváděcích akcích nestalo, že by je postihl nějaký dechový deficit, při němž by jejich pleť splynula s fialovou barvou plavek.

Prostředí, v němž se bude závodit, není pro akvabely známé. Navíc nepůjde přímo o olympijský bazén, který stále není dostavěný, nýbrž o záložní sportoviště, určené některým zápasům vodního póla a tréninkům ostatních plaveckých disciplín. Proti brněnskému bazénu za Lužánkami, bude mít bazén deset drah, přičemž rozhodčí hodnotí nejen perfektně provedené figury, ale i využití celého rozsahu bazénu. Také start pod širým nebem je jiný než v kryté hale, kde se mohou závodnice orientovat podle bodů na stropě.

Advokátní kancelář Soni Bernardové i studijní židle vysokoškolačky (ruština a cestovní ruch) Alžběty Dufkové na čas osiří. Spolupracovníci mladé právničky Soni a spolužáci bakalářky Alžběty, uralzbeta-dufkova-a-sona-bernardov.jpgčitě budou držet palce, stejně jako my v Brně.